Rubriky
Diagnostika Novinky Obratnost Rychlost Síla Vytrvalost

Diagnostika v KARATE

Seminární práce Diagnostika – trenér A FTVS

Autoři:
Jaromír Musil, Brno
Karel Hruška, Ostrava

1. ÚVOD

2. SPECIFIKACE DISCIPLÍN PRO DIAGNOSTIKU

2.1.       Diagnostika rychlostních schopností
2.2.       Diagnostika obratnostních schopností
2.3.       Diagnostika vytrvalostních schopnosti
2.4.       Diagnostika silových schopností
2.5.       Diagnostika funkčních schopností

3.  ZÁVĚR

 

1. Úvod

Na úvod mi dovolte, abych v krátkosti představil náš sport a specifikaci disciplíny, kterou budeme diagnostikovat. Sportovní karate pod Světovou Federací Karate (WKF) je rozděleno do dvou disciplín a to KATA a KUMITE.

KATA je disciplína kde má cvičenec za úkol demonstraci obraných a útočných technik proti fiktivnímu soupeři v daném sledu technik či kombinací.

KUMITE je zápas dvou cvičenců dle pravidel karate WKF. Jsou zde dovoleny útočné a obranné techniky na stanovené zásahové plochy, které jsou ohodnoceni dle bodového systému takto:

1)      JUKO – jeden bod (body za techniky úderů nebo seků na vybrané pásmo)

2)      WAZA-ARI – dva body (techniky kopů na střední pásmo)

3)      IPPON – tři body (techniky kopů na horní pásmo nebo techniky po přehozu, podmetu nebo vyvedení z rovnováhy na ležícího soupeře)

Obě disciplíny jsou zařazeny také do kategorií týmů. V KATA týmů cvičí tři závodníci současně dbá se na synchronizaci všech členů. V KUMITE týmů je tým složen z pěti členů (v ženské, juniorské a dorostenecké kategorií se soutěží v tříčlenném týmu), kde se hodnotí počet vyhraných zápasů, případně nerozhodného výsledku počet udělených bodů ve všech zápasech. V případě opětovného nerozhodného výsledku je zařazen rozhodující zápas.

2. SPECIFIKACE DISCIPLÍN PRO DIAGNOSTIKU

Základním rozdělením je dle disciplín do dvou kategorií. KATA je cvičení zaměřené na obratnostní schopnosti, rychlostní a výbušné schopnosti, silové schopnosti provedení kombinací a vytrvalostní schopnosti s ohledem na to že soutěž je dle eliminačního systému.

Průměrné provedení sestav KATA dle jednotlivých stylů je mezi 1 – 2,5 minut aktivní činnosti při exkluzivních soutěží na 7 – 9 kol to znamená cca 20 minut zátěže. To znamená, že tato disciplína je zaměřena na rychlostní schopnosti s krátkodobým vytrvalostním zaměřením. Cvičení KATA je provedeno v krátkých kombinacích s možností přestávky mezi pasážemi. Při tomto zatížení se jedná v oblasti rychlosti o rychlý alaktátový systém ATP-CP v rozmezí od 10 – 20s se spojením s délkou provedení a v rámci krátkodobé vytrvalosti s laktátovou výměnou LA 2 – 3 minuty.

V disciplíně KUMITE je stejný eliminační systém, kde zápas je v čistém čase pro mužské kategorie 3 minut ve finále 4 minuty tj. zhruba 4 – 6 minut hrubého času. V kategorii žen, dorostu a juniorů je zápas na 2 minuty tj. zhruba 3 – 4 minuty hrubého času. Dle exkluzivity turnaje při 7 – 9 kolech to znamená cca kolem 45 minut zátěže. Přirovnání k zátěžovému systému je tato disciplína zejména v středně dobém vytrvalostním systému LA O2 tj. do 8 minut zátěže. Pochopitelně s možností využití maximálních rychlostních schopností k zabodování v daný okamžik tj. ATP-CP systém 5 – 10s.

Pro obě disciplíny je tedy zřetelné, že tento sport je zaměřen na obratnostní schopnosti, rychlostní, a rychlostně vytrvalostní schopnosti. Aby byly techniky kontrolovatelné a správně provedené (což je důvod ohodnocení pro rozhodčího) je nutné se zaměřit na výbušnou sílu…

Celá seminární práce ke stažení zde: diagnostika-karate-2-rocnikFTVS-licenceA

Seminární práce se řídí autorským práve. V případě jakéhokoliv použití kontaktujte autora práce.

Napsat komentář